Procesory

 

CPU (skr. z angl. central processing unit, často prekladané ako centrálna procesorová jednotka) je hlavný procesor počítača. Interpretuje, vykonáva alebo spracúva inštrukcie alebo dáta programu vo forme strojového kódu. Dnes sú centrálne procesorové jednotky takmer vždy realizované vo forme mikroprocesora.

CPU sa v slovenčine oficiálne označuje ako procesor základnej jednotky alebo skrátene základná jednotka alebo procesor (tiež: procesor ústrednej jednotky, centrálny procesor, ústredný procesor).

Osobný počítač (PC) obsahuje obvykle len jednu CPU. V minulosti sa objavili aj riešenia s viacerými CPU, dnes sa dáva prednosť jedinému, ale viacjadrovému CPU. Existujú superpočítače s viacerými integrovanými procesormi, ktoré vzájomne spolupracujú

Je najdôležitejším prvkom, ktorý určuje výkonnostnú triedu PC. Obyčajne platí, že ostatná výbava sa vytvára práve podľa procesora – t.j. ak je procesor výkonnejší, pridáva sa viac pamäti, väčší a rýchlejší disk, lepšia grafická karta atď... V súčasnosti sa do počítačov montujú najčastejšie procesory Intel Pentium a ADM. Každý výrobca ponúka procesory v niekoľkých výkonnostných triedach:
Intel procesory Caleron, Pentium 4, Pentium XEON.

ADM procesory Duron, Athlon, Athlon XP.Základným parametrom je takt procesora, ktorý však nie je presným výkonnostným parametrom. Dá sa tiež povedať, že výkonnosť počítača rastie lineárne s výkonnosťou procesora. Treba povedať, že na bežnú kancelársku prácu sú všetky súčasné počítače úplne postačujúce. Rýchly procesor sa uplatní hlavne pri spracovaní grafiky, trojrozmernom modelovaní a podobne. Pretože moderné počítačové hry obsahujú náročnú grafiku, vyžadujú herné počítače o triedu výkonnejší procesor ako kancelárske .