Operačná pameť(RAM)

Ide o operačnú pamäť RAM, teda vlastne pracovnú pamäť PC. Ak budeme hovoriť o pamäti počítača, budeme mať na mysli práve tento typ pamäte – laici často nesprávne označujú pamäťou aj pevný disk. Počítač potrebuje na svoju činnosť, na činnosť programov a pre údaje s ktorými pracujeme, určité množstvo pamäťového priestoru. Táto veľkosť však nie je jednoznačne určená a závisí od typu operačného systému, od aplikácií, ktoré na počítači spúšťame a od množstva dát, ktoré spracovávame. V prípade, že počítač má nedostatok pamäti, začne používať priestor na pevnom disku PC, čo však chod počítača výrazne spomalí. Preto aj veľkosť pamäte dokáže ovplyvniť celkový výkon PC. V nedávnej minulosti počítače s pamäťou 64 MB patrili medzi špičku. Dnes je samozrejmým štandardom 256 MB a čoraz častejšie sa objavujú počítače s pamäťou 512 MB. Treba spomenúť aj PC určene na náročné vedecko-technické výpočty, prípadne servery, ktoré majú aj 1000 MB. Na trhu existuje niekoľko typov pamätí, ktoré sa odlišujú konštrukciou a technickým princípom, pričom vývoj ide neustále dopredu. Typ pamäte ktorú používame závisí od typu a možností základnej dosky.

 

Operačná pamäť (niekedy označovaná aj ako „hlavná pamäť“) počítača je pamäťou, v ktorej sa ukladajú dáta, ktoré procesor počítača momentálne nespracováva, ale budú potrebné neskôr.

Veľkou prednosťou operačnej pamäte oproti ostatným druhom pamätí (napr. oproti pevnému disku) je jej rýchlosť. Dáta do nej totiž možno uložiť/z nej načítať niekoľkonásobne rýchlejšie, ako by to bolo možné napríklad pri použití pevného disku. Procesor a ostatné komponenty počítača, ktoré sa potrebujú k uloženým informáciám dostať, tak nemusia na prístup k nim príliš dlho čakať.

Operačná pamäť je štruktúrovaná pomocou stĺpcov a riadkov. Do oblastí, ktoré vznikli takýmto rozdelením pamäte sa zmestí len určité množstvo údajov. Operačná pamäť každého počítača je energeticky závislá, čo v praxi znamená, že po prerušení dodávky elektrického prúdu alebo po vypnutí počítača, sa všetky údaje, ktoré obsahovala, vymažú. Príčinou tejto energetickej závislosti sú použité moduly operačnej pamäte. Ich nahradenie inými modulmi, ktoré by boli energeticky nezávislé (tzv. MRAM moduly) však v súčasnosti ešte nie je možné. Takéto moduly sú totiž príliš pomalé a to by znižovalo výkon počítačov.