Hardisk

 

Pevný disk (z angl. hard disk, HD alebo harddisk drive, HDD, predtým tiež Winchester) je zariadenie, ktoré sa používa na uchovávanie dát v počítačoch, ale v súčasnosti už aj v mnohých iných prístrojoch.

Dáta sa na pevný disk zapisujú pomocou magnetického záznamu, čo má veľkú výhodu najmä v tom, že sú uložené natrvalo, teda až pokiaľ nie sú zmazané používateľom alebo prístrojom. Vďaka tejto vlastnosti býva pevný disk často označovaný aj ako energeticky nezávislé pamäťové médium. Uložené údaje totiž uchováva aj po ukončení dodávky elektrickej energie.

Používa sa predovšekým v počítačoch a iných digitálnych zariadeniach, napríklad v digitálnych fotoaparátoch alebo DVD rekordéroch alebo v prehrávačoch hudby.

Je to vlastne pamäť počítača. Elektrický obvod, ktorý má milióny komôrok, ktoré sú nabité alebo nenabité, a tým sa vytvára základná jednotka informácie 1b-bit. Čítanie a zápis v pamäti počítača sú veľmi rýchle, ale má to zásadnú nevýhodu – všetky údaje sa stratia pri vypnutí počítača, alebo pri výpadku elektrického prúdu. Preto sú všetky informácie uložené na trvalom záznamovom médiu – pevnom disku – a počítač ich podľa potreby vyberie.
Pevný disk je magnetické záznamové médium, ktorého základnou časťou je kotúč, resp. kotúče, ktoré rotujú rýchlosťou (5400, 7200, alebo 10 000 otáčok za minútu) a z ktorých hlavičky čítajú, zapisujú údaje. Elektronika disku riadi chod tak, aby sa čítali vždy správne údaje. Disk je vždy súčasťou základnej výbavy počítača. Hlavný parameter je kapacita a hovorí o tom, koľko údajov môžeme naň uložiť. Operačný systém Windows XP zaberie na disku viac ako 1GB, ďalších 100 MB potrebuje na svoju prácu. Kancelársky systém Office požaduje na inštaláciu asi 200 MB. Počítačové hry, ktoré sú plné grafiky, sú najväčší požierači diskového priestoru. Potrebujú stovky MB a niektoré aj viac ako GB. Rozumné veľkosti pevných diskov sa pohybujú v desiatkach gigabajtov, pričom cenové rozdiely diskov s dvojnásobnou kapacitou sú zlomkom hodnoty kapacity nového disku.