Monitory

 

 

Monitor (iné názvy: počítačový monitor, počítačový displej, skrátene displej, nesprávne (počítačová) obrazovka) je displej slúžiaci na zobrazovanie textových a grafických informácií v oblasti počítačov, pôvodne najmä na zobrazovanie hlásení o stave systému a priebehu jeho činnosti (odtiaľ pochádza aj názov monitor).

Na rozdiel od televízora obvykle nie je vybavený vysokofrekvenčným vstupným obvodom, resp. tunerom. Signál je do monitora prenášaný analógovo alebo digitálne.

Základné typy sú: obrazovkový monitor (CRT, Cathode Ray Tube) a monitor LCD (Liquid crystal display). Klasické obrazovky (CRT) v súčasnosti končia, ich uplatnenie je vlastne už len v špeciálnych aplikáciách, prevládajúcou technológiou je LCD. Princíp zobrazenia na obrazovkovom (CRT) monitore je rovnaký ako pri televízii. Zobrazuje obrazovka, čo je vlastne katódová trubica premieňajúca vyžiarený elektrónový lúč pomocou vychyľovania a luminoforu na viditeľný obraz. Monitor LCD zobrazuje pevne dané body polarizáciou (natáčaním) jednotlivých bodov na obrazovke. LCD bod vlastne zakrýva podsvietenú zadnú plochu monitora. Zmenou polarizácie sa bod stáva priehľadným a je viditeľné svetlo prichádzajúce zo zadného podsvietenia (backlight). Opätovnou zmenou polarizácie sa bod stane nepriehľadným a tým sa javí ako čierny.

Oba typy monitorov zobrazujú text, alebo obraz podľa inštrukcií počítača, ktoré sú do formy zobraziteľnej monitorom spracované v tzv. grafickej karte počítača.

Veľkosť monitora sa udáva najčastejšie v palcoch.

Monitor (nazývaný aj obrazovka) je časť počítačovej zostavy, prostredníctvom ktoré počítač s vami komunikuje. Je to najdôležitejšia časť počítača, ktorá priamo ovplyvňuje vaše zdravie, preto venujte výberu monitora maximálnu pozornosť. Klasické obrazovkové monitory CRT (cathode - ray tube, katódová trudica). Sú to monitory s vákuovou obrazovkou. Sú najrozšírenejším typom. Novým typom (aj keď sa už ponúkajú niekoľko rokov) sú LCD monitory. (Liquid Crystal Display – Displej s tekutými kryštálmi). Obraz vytvárajú pomocou matice tekutých ktyštálov. Ich nespornými výhodami sú menšie rozmery, menšia hmotnosť, menšia energetická náročnosť.  Základným parametrom, podľa ktorého rozdeľujeme monitory, je veľkosť obrazovky. Dôležitým parametrom je aj jeho rozlíšenie – hovorí o počte bodov, ktoré je schopný zobraziť v horizontálnom a vertikálnom smere. V 15´´ monitore je rozlíšenie 1024 x 768 bodov., V 17´´ je 2048 x 1536. Ďalším parametrom je obnovovacia frekvencia. Udáva koľkokrát za sekundu monitor obnoví obraz. Táto hodnota je pre každé rozlíšenie iná. Čím väčšie rozlíšenie, tým menšia obnovovacia frekvencia. Čím väčšia hodnota obnovovacej frekvencie, tým lepšie zobrazovanie.